Praca hydraulika związana jest z montażem, instalacją oraz naprawą instalacji wodociągowej, kanalizacyjnej i centralnego ogrzewania. To zawód pożądany na rynku pracy, który wiąże się z dużą odpowiedzialnością.
Jak zostać hydraulikiem?
Aby zostać hydraulikiem najlepiej jest skończyć szkołę zawodową kształcącą w tym kierunku. Niepotrzebne są tutaj studia i wykształcenie wyższe, liczy się bowiem praktyka, którą posiądziemy między innymi w zawodowej szkole. Można nawet powiedzieć, że pracodawca będzie wolał zatrudnić aspirującego hydraulika po szkole zawodowej, bo będzie miał pewność, że ten jest już solidnie przygotowany do pracy pod kątem praktycznym. Nie oznacza to bynajmniej, że osoby lepiej wykształcone są skreślane- wszystko zależy od konkretnego przypadku i podejścia pracodawcy. Chyba że zdecydujemy się na otwarcie własnej działalności gospodarczej- wtedy to klient oceni naszą pracę.
Co robi hydraulik?
Hydraulika kojarzymy zapewne z osobą, która dokręca nam kran w zlewie lub przepycha zatkaną rurę. Jednak to nie cały wachlarz hydraulicznych możliwości. Człowiek na takim stanowisku zajmuje się bowiem wszelką naprawą i montażem instalacji wodociągowych, kanalizacyjnych oraz centralnego ogrzewania. Musi to więc być człowiek, który posiadł wiedzę teoretyczną i praktyczną w wielu dziedzinach. Do jego obowiązków należy też kontrola i przegląd zainstalowanych rur. Dba więc o to, żeby każdemu z nas żyło się łatwiej.
Ile zarabia osoba na tym stanowisku?
Naturalnym jest, że przy wyborze zawodu kierujemy się w dużej mierze zarobkami. Ile zatem zarabia hydraulik i czy praca ta zapewni godne życie? Oczywiście, że tak. Doświadczony i bardzo dobry hydraulik zarobić może nawet 5000 złotych miesięcznie. Z reguły jednak są to kwoty niższe i oscylują wokół 3000 złotych miesięcznie, co i tak jest bardzo porządnym wynagrodzeniem.
Ryzykowna praca
Z zarobkami tymi wiążę się jednak pewne ryzyko. Nie jest to praca w biurze, gdzie wytężamy tylko i wyłącznie nasz umysł, a jedynym zagrożeniem może być poparzenie się gorącą kawą. Praca z kanalizacją jest pracą fizyczną, a więc trzeba podczas jej wykonywania zachować rozsądek. Warunki w jakich pracują hydraulicy są często trudne. Mogą na przykład poruszać się po przestrzeniach słabo oświetlonych, tym samym narażając się na potknięcie lub uderzenie o jakąś ostrą krawędź czy powierzchnię. Pracując w tym zawodzie narażeni jesteśmy również na działanie środków chemicznych i detergentów. Ważna jest więc odzież ochronna i zachowanie spokoju. Praca ta wiąże się także oczywiście ze stresem oraz obciążeniem statycznym- czyli takim mięśnie są w ciągłym napięciu- na przykład podczas uniesionych dłoni.
Z tych powodów warto zastanowić się i przeanalizować wszystkie za i przeciw, zanim podejmie się decyzję o byciu hydraulikiem. Jest to praca w której można dobrze zarobić i czerpać z niej satysfakcję, ale na pewno nie należy ona do zadań łatwych. Trzeba więc posiąść odpowiednią wiedzę i być odpornym psychicznie na wszelkie zagrożenia.
Najnowsze komentarze