Osoby, które nie przepadają za matematyką, przeważnie zazdroszczą tym, którzy mają ją w małym palcu. To nie jest nic dziwnego, bo obecnie większy wachlarz możliwości zawodowych mają właśnie osoby z umysłem ścisłym. Nie uniżając zawodom humanistycznym, osoby po tym profilu mają nieco trudniej ze znalezieniem pracy.
Zanim zaczniesz myśleć o takiej branży…
Warto poznać podstawy, a zacznijmy od tego, czym jest księgowość. Stanowi jeden element rachunkowości, czyli rejestruje zdarzenia gospodarcze w kraju i nie tylko, po to, aby obserwować zmiany majątkowe. Dodatkowo, jest to głównie prowadzenie ksiąg wraz z dokumentacją, do której wpisuje się wszystkie wydatki i wpływy pieniężne danej działalności. Oczywiście, księgowym nie może zostać każdy, ponieważ podstawą jest nie tylko ukończenie specjalnego kursu, ale również studia – a dokładnie finanse i rachunkowość, bądź matematyka finansowa. Najbardziej doceniane jest doświadczenie, które można zdobyć poprzez szkolenia uzupełniające. Niektóre osoby, które chcą wiązać z tym zawodem swoją przyszłość, zastanawiają się, czy lepiej zatrudnić się w firmie, czy jednak założyć własne biuro księgowe? Zanim pomyślisz o własnej działalności, zawsze lepszym rozwiązaniem będzie zaczynanie od zera – czyli umowa o pracę. Pozwoli Ci nie tylko obserwować to, jak się prowadzi taką firmę, ale również będzie dobrym początkiem, który przygotuje Cię do tego, jak zostać szefem i jakie osoby warto brać pod uwagę jeśli chodzi o ich zatrudnienie. Tak samo ważnym aspektem jest zapoznanie się z obowiązkami księgowego, ponieważ jak się okazuje, nie są wcale takie łatwe, zalicza się do nich:
– prowadzenie ksiąg rachunkowych,
– tworzenie specjalnych zestawień, dotyczących wydatków i przychodów,
– ewidencja zdarzeń gospodarczych,
– weryfikacja dowodów księgowych – ich prawidłowość
A na tym nie koniec, ponieważ księgowy tak jak prawnik, musi znać przepisy, które go dotyczą:
– ustawę dot. podatków dochodowych od osób fizycznych,
– ustawę o rachunkowości,
– ustawę dot. podatków dochodowych od osób prawnych,
– ustawę o podatku od towarów i usług
Na początku wydaje się to trudnym zadaniem, jednak jeżeli uczymy się ich na bieżąco, to ułatwiamy sobie nie tylko życie, ale i pracę, a to jest najważniejszą kwestią, która skróci Ci czas pracy.
Kontrola wydatków i przychodów
W księgowości są również inne zagadnienia, m.in. takie, jak kpir. Należy to do obowiązków księgowej, który polega na księgowaniu przychodów i wydatków działalności gospodarczej. Jest to najlepsza forma rozliczania się z urzędem skarbowym ze swojej firmy. Oczywiście są wyjątki, które wpisujemy do księgi przychodów i wydatków, a należą do nich:
– zakupy towarów podstawowych oraz handlowych,
– przychody naszej działalności,
– poniesione wydatki, które są związane z prowadzeniem działalności,
– koszty związane z pracami badawczo – rozwojowymi
Są również wyjątki, które nie są zaliczane do tej księgi, a należą do nich:
– zaliczki,
– koszty związane z inwestycją w czasie jej realizacji,
– jednorazowa pomoc związana z rozpoczęciem swojej działalności gospodarczej,
– obrót opakowaniami zwrotnymi
Najnowsze komentarze